WEŹ POŻYCZKĘ

Debata na temat oszczędności Polaków

 • Debata na temat oszczędności Polaków

  oszczędności PolakówW ostatnich dniach odbyła się bardzo interesująca debata na temat oszczędności Polaków oraz metod powiększania kapitału finansowego osób fizycznych, zorganizowana przez Puls Biznesu w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych. Najczęściej zgłaszane propozycje dotyczące zwiększenia posiadania środków finansowych przez obywateli naszego kraju to:

   

  · program oszczędnościowy stworzony przez rząd
  · aktywizacja rynku kapitałowego przez tworzenie świadomości obywateli
  · wyższe dotychczasowe ulgi podatkowe i wprowadzenie nowych
  · zupełnie nowe produkty
  · kompleksowa edukacja finansowa

   

  Jako pierwsza głos zabrała Pani Prezes Giełdy Papierów Wartościowych, Małgorzata Zaleska. Wyraziła ona wiele obaw związanych z nastawieniem Polaków na konsumpcję, a nie na inwestowanie. Podkreślała, że Polacy praktycznie w ogóle nie oszczędzają, a jeżeli już to robią, są to niewielkie kwoty najczęściej inwestowane w lokaty. Pani Prezes podkreślała, że Polacy chyba zapomnieli o istnieniu Giełdy Papierów Wartościowych i że powinny zostać podjęte działania mające na celu przypomnienie im o możliwości mnożenia kapitału właśnie w tym miejscu. Takie przypomnienie powinien uwzględnić rząd w nowym, zmodernizowanym rządowym programie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Polacy powinni być odpowiednio wyedukowani i przeszkoleni w zakresie inwestowania i pomnażania posiadanych środków finansowych. Małgorzata Zaleska stwierdziła również, że inwestowanie choćby części środków z programu rządowego „500+” mogłoby przynieść spore korzyści dla dobra przyszłości naszych dzieci.

   

  Z kolei drugi uczestnik debaty, wiceminister finansów, Pan Leszek Skiba, który dość często jest obecny na tego typu konferencjach, podkreślił, że Ministerstwo Finansów obecnie analizuje możliwości rozszerzenia zakresu ulg podatkowych oraz pracuje nad wprowadzeniem nowych. Celem ministerstwa jest edukowanie Polaków w zakresie oszczędzania oraz sprawienie, aby ich oszczędności po prostu rosły.

   

  Kolejny mówca, Pan Zbigniew Jagiełło, Prezes banku PKO BP uznaje, że „mądry Polak po szkodzie”. Dlaczego? Bowiem Polacy zauważają konieczność oszczędzania środków finansowych dopiero w momencie przechodzenia na emeryturę, czyli zdecydowanie za późno. W chwili obecnej tylko nieco ponad 10% pracowników oszczędza z myślą o emeryturze. Jest to bardzo mały odsetek, a więc instytucje finansowe oraz rząd powinny podjąć wszelkie działania mające na celu uświadomienie pracownikom jak istotny jest to problem. Zgodził się z tym wiceminister Bartosz Marczuk, z departamentu rodziny, pracy i polityki społecznej. Wedle jego oceny, cytujemy: „Przyszedł czas, żeby pomyśleć o jakimś dużym programie oszczędnościowym, który byłby bardzo zachęcający dla ludzi i który by wręcz tych ludzi niejako sam zasysał do tego systemu”.

   

  Bezspornym jest, że oszczędności Polaków generalnie ujmując są praktycznie żadne. Specjaliści jednak podkreślają, że my jako Polska dopiero uczymy się oszczędzania. Częściej jednak wciąż sięgamy po kredyty bankowe czy też pożyczki pozabankowe oferowane przez takie firmy jak na przykład Wonga, niż po produkty stricte oszczędnościowe. Reasumując, wciąż mamy więcej długów niż oszczędności. Może czas przeanalizować swoje wydatki, sprawdzić swój portfel i przekonać się czy aby napewno nie jesteśmy w stanie co miesiąc odkładać choćby minimalnej kwoty. Wedle przysłowia… ziarnko do ziarnka aż zbierze się miarka. Miejmy tylko nadzieję, że rząd wspomoże nas w oszczędzaniu, proponując atrakcyjne rozwiązania, które pomogą pozostawić w naszej kieszeni trochę więcej pieniędzy niż dotychczas.

  Leave a comment

  Required fields are marked *

  Uzyskaj finansowanie teraz!

  Weź bezpłatny kredyt już teraz - spełnij swoje marzenia!

  WEŹ POŻYCZKĘ