WEŹ POŻYCZKĘ

Nowe rozwiązanie dla frankowiczów?

 • Nowe rozwiązanie dla frankowiczów?

  W lutym 2016 roku Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zaproponowała rozwiązanie dotyczące przewalutowania kredytów zaciągniętych we frankach szwajcarskich. Przewalutowanie miałoby odbyć się na złotówki, oczywiście. Jednak propozycja Kancelarii Prezydenta niekoniecznie spodobała się bankom. Dlatego też same postanowiły przedstawić swoją propozycję najlepszego rozwiązania. Najlepszego dla obu stron, to jest zarówno dla banków, jak i dla kredytobiorców.

   

  Najnowsze stanowisko Związku Banków Polskich

   

  Nowe rozwiązanie dla frankowiczów?Banki wypracowały wspólne stanowisko i zaproponowały rozwiązanie, wedle którego nie każdy, kto zaciągnął pożyczkę we frankach szwajcarskich mógłby dokonać jego przewalutowania. Wedle banków tylko osoby, których miesięczna rata kredytu stanowi więcej niż 70% ich miesięcznych dochodów powinna być uprawniona do przewalutowania zobowiązania finansowego. Zapytają Państwo zapewne w jaki sposób można taki fakt udowodnić? Banki wysunęły propozycję, wedle której kredytobiorcy tacy powinni przedłożyć do swojego banku deklarację roczną PIT. Na tej podstawie banki mogłyby ocenić aktualną sytuację finansową frankowicza.

   

  Powyższe rozwiązanie zostało wypracowane i przygotowane przez Związek Banków Polskich. Ale wspomniane 70% miesięcznych dochodów nie jest jedyną przesłanką do tego, aby kredyt mógł być przewalutowany. Jeżeli spełniliśmy ten warunek, oczywiście, możemy być już nieco spokojniejsi, jednak kolejnym warunkiem, jakie musimy spełnić jest wzorcowe i terminowe dotychczasowe spłacanie naszego kredytu. To drugi warunek. Ale to jeszcze nie koniec! Trzecim warunkiem jest to, aby nasze zobowiązanie finansowe zaciągnięte we frankach szwajcarskich nie dotyczyło mieszkania większego niż 75 metrów kwadratowych lub domu, którego wielkość nie przekracza 150 metrów kwadratowych.

   

  Możliwość wydłużenia okresu spłaty kredytu

   

  Podkreślmy również fakt, że wyżej wymienione trzy warunki muszą być spełnione łącznie. Oznacza to, że jeżeli spełniamy pierwsze dwa, to znaczy, że miesięczna rata kredytu przewyższa 70% naszych dochodów i do tej pory terminowo spłacaliśmy nasze zobowiązanie, ale nasze mieszkanie ma 79 metrów kwadratowych… z możliwości przewalutowania kredytu nie możemy skorzystać. Jeżeli jednak spełniamy wszystkie wyżej wymienione warunki, możemy dobrowolnie i na nasz wniosek przewalutować kredyt. Oprocentowany on będzie zgodnie z aktualną stawką WIBOR. Dodatkowym atutem dla frankowiczów spełniających wszystkie kryteria miałaby być możliwość wydłużenia okresu spłaty kredytu o maksymalny czas 5 lat. Propozycję taką otrzymamy jednak tylko jeden raz. Jeżeli w momencie otrzymania propozycji przedłużenia czasu spłaty kredytu odrzucimy ją, nawet jeżeli będziemy wnioskować o wydłużenie okresu spłaty w terminie późniejszym, nasza prośba nie zostanie uwzględniona.

   

  Co na to specjaliści w zakresie ekonomii i finansów?

  Wobec powyższego zdążyli wypowiedzieć się dość tłumnie specjaliści w zakresie kredytów, ekonomii, finansów oraz analitycy. Według tych osób przewalutowanie kredytu równa się ze wzrostem zobowiązania finansowego dla frankowicza. Podkreślają jednak, że rozwiązanie zaproponowane przez Związek Banków Polskich jest zaprojektowane w taki sposób, aby rata kredytu była mniejsza niż 70% miesięcznych dochodów kredytobiorcy.

   

  Warto również zauważyć, że wyżej wymienione rozwiązanie dotyczyłoby jedynie od 5% do 10% frankowiczów, co stanowi stosunkowo niewielki odsetek. Warto także wiedzieć, że oprocentowanie kredytów złotówkowych jest obecnie bardzo niskie, co jednak nie oznacza, że taka sama sytuacja będzie miała miejsce za rok czy pięć lat. Jeżeli WIBOR pójdzie drastycznie w górę, kredyt może wynieść jeszcze więcej niż ten obecnie spłacany we frankach szwajcarskich. I co wtedy? Kolejne przewalutowanie?

   

  Stanowisko rządu

  Rząd jeszcze nie ustosunkował się do propozycji Związku Banków Polskich. Kancelaria Prezydenta również. Specjaliści prognozują, że będzie miało to miejsce w niedługim czasie. Już 7 czerwca 2016 roku specjaliści w zakresie finansów będą debatować na temat ustawy frankowej.

  Leave a comment

  Required fields are marked *

  Uzyskaj finansowanie teraz!

  Weź bezpłatny kredyt już teraz - spełnij swoje marzenia!

  WEŹ POŻYCZKĘ