WEŹ POŻYCZKĘ

Nowy banknot o nominale 500 zł w portfelach Polaków już w 2017 roku

 • Nowy banknot o nominale 500 zł w portfelach Polaków już w 2017 roku

  W poniedziałek 6 czerwca 2016 roku Prezes Narodowego Banku Polskiego, Pan Marek Belka zapowiedział, że już od lutego 2017 roku w Polsce wprowadzony zostanie banknot o nowym, najwyższym z dotychczas istniejących nominale, czyli 500 zł. Co więcej, Prezes przedstawił już wizualizację banknotu o nowej wartości oraz podkreślił, że Narodowy Bank Polski dysponuje już jego całą pilotażową partią! Ta ostatnia kwestia była sporą niespodzianką dla słuchaczy. Nowy banknot ma już określony wzór oraz rozmiar. Widnieje na nim wizerunek króla Jana III Sobieskiego, czyli zachowujemy ciągłość, gdyż cała seria banknotów z polskimi złotówkami posiada wizerunki kolejnych królów Polski.

  Podczas poniedziałkowego spotkania Prezes Narodowego Banku Polskiego został zapytany dlaczego wprowadzony zostanie banknot o nowym nominale i z czego wynika ten pomysł. Nigdy bowiem takowego nie było. Marek Belka umotywował wprowadzenie nowego banknotu tym, że jest to odpowiedź na głosy pochodzące z rynku. Prezes podkreślił, cytujemy: „Banknot 500 zł jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku i na rosnące koszty utrzymywania zapasu strategicznego gotówki”.

  Czym jest umotywowane wprowadzenie nowego banknotu o tak wysokiej wartości i jakie czynniki miały oraz wciąż mają na to wpływ?
  – wzrost gospodarczy,
  – korzystna sytuacja na rynku,
  – niskie stopy procentowe,
  – rosnące zapotrzebowanie na pieniądze w formie gotówki.

  Prezes Marek Belka podczas spotkania z zainteresowanymi przedstawił interesującą prezentację dotyczącą nowego banknotu z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego. Mało kto wie, że cały proces dotyczący prac nad wprowadzeniem nowego nominału trwa już ponad dwa lata, bowiem od początku 2014 roku. To właśnie w tym czasie zarząd Narodowego Banku Polskiego podjął uchwałę w sprawie rozpoczęcia prac nad nowym banknotem. Pieniądze będą produkowane przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych S.A.

  Wspomnieć również należy, że wprowadzenie nowego banknotu o wartości 500 zł jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie rynku. Jako Polacy coraz częściej posługujemy się banknotami o najwyższych nominałach. Przy podejmowaniu decyzji o konieczności wprowadzenia nowego banknotu kluczową rolę odegrał również fakt, że będzie on głównie, a przynajmniej początkowo, narzędziem do przechowywania zapasu gotówkowego w Narodowym Banku Polskim. Na rynku pojawi się niewielka ilość tych banknotów. Dzięki wprowadzeniu nowego pieniądza koszty zamawiania i przechowywania tego zapasu będą zdecydowanie i znacznie obniżone.

  Jeżeli chodzi zaś o sam pomysł dotyczący wyglądu i rozmiarów to twórcą jest Pan Andrzej Heinrich. Warto wiedzieć, że jest on również autorem polskich banknotów obiegowych o nominałach 10 zł, 20 zł, 50 zł, 100 zł oraz 200 zł, a więc wszystkich obecnie obowiązujących na terenie Rzeczypospolitej Polskiej banknotów.

  Leave a comment

  Required fields are marked *

  Uzyskaj finansowanie teraz!

  Weź bezpłatny kredyt już teraz - spełnij swoje marzenia!

  WEŹ POŻYCZKĘ