WEŹ POŻYCZKĘ

Podatek bankowy a parabanki

 • Podatek bankowy a parabanki

  Podatek bankowyPodatek bankowy to stosunkowo nowa instytucja, bowiem wprowadzona 1 lutego 2016 roku, która obciąża zarówno tradycyjne banki, jak i instytucje parabankowe. Istnieje jednak spore ograniczenie co do instytucji, które powinny go uiszczać, gdyż dotyczy on tylko i wyłącznie tych firm, których aktywa przekraczają 200 milionów złotych. Podatek ten wynosi obecnie 0,44% od nadwyżki ponad 200 milionów złotych i liczony jest w skali całego roku kalendarzowego. Wprowadzenie podatku bankowego miało na celu w pierwszej kolejności przyniesienie dodatkowych wpływów finansowych do budżetu państwa, a z drugiej strony miało na celu wspieranie mniejszych instytucji finansowych. Jak w praktyce to wygląda i czy rzeczywiście spełnia założone cele? Nie do końca. Ale wszystko po kolei, zapraszamy Państwa do zapoznania się z ciekawą i pouczającą lekturą.

  W ustawie budżetowej na 2016 rok założono, że wpływ do budżetu państwa z tytułu podatku bankowego wyniesie aż 5,5 miliarda złotych. Ale to tylko założenia. W rzeczywistości dochody z tytułu pobranego i wpłaconego podatku bankowego wyniosą około 4 miliardów złotych, jak twierdzi wiceminister finansów, Wiesław Janczyk. Ministerstwo Finansów pytane czy planowane są jakieś modyfikacje związane z nowo wprowadzonym podatkiem i regulacjami w tym zakresie stwierdza, że obecnie zbierane są opinie oraz analizowane wszystkie aspekty związane z tą nową instytucją.

  Kolejną kwestią jest pytanie kto tak naprawdę poniesie wszystkie koszty związane z wprowadzonym od 1 lutego bieżącego roku podatkiem. Okazuje się, że banki już podnoszą swoje marże właśnie po to, aby ponieść jak najmniej strat w stosunku do sytuacji sprzed obowiązywania ustawy. Czyli reasumując, w praktyce to konsumenci poniosą koszty tego podatku. A przecież nie o to chodziło ustawodawcy. W akcie prawnym jest szereg furtek, które banki i parabanki wykorzystują i będą to robić nadal, dopóki system nie zostanie uszczelniony. Warto wiedzieć, że już aż trzynaście banków podniosło swoje marże. Pamiętajmy również, że podatkiem objęte są też parabanki, których aktywa przekraczają 200 milionów złotych. Jest ich zdecydowanie mniej niż tradycyjnych banków. Można również wywnioskować, że chwilówki będą cieszyły się również z tego powodu coraz większym zainteresowaniem.

  Nie ma więc złotego środka w kwestii podatku bankowego. Miejmy jednak nadzieję, że Ministerstwo Finansów zauważy, że przeciętny Kowalski ponosi największe koszty związane z wprowadzeniem nowej instytucji prawa bankowego.

  Comments (1)

  • Podatek bankowy już ma wielki wpływ na klientów, kolejne banki odbijają go sobie na klientach. Nie wiem co jeszcze aktualna władza wymyśli ale naprawdę to przestaje być smieszne ;/

  Leave a comment

  Required fields are marked *

  Uzyskaj finansowanie teraz!

  Weź bezpłatny kredyt już teraz - spełnij swoje marzenia!

  WEŹ POŻYCZKĘ